A VILCSEK GYULA DÍJ |
![]() |
Már az Alapítvány 2008 novemberében történt megtételekor az Alapítók úgy döntöttek, hogy Végvári Györgyi javaslatára szellemi örökségként továbbviszik a halálesetek miatt jogutód nélkül megszűnt helyi, kismarosi "Jövőnkért Alapítvány" céljai közül a nevezett alapítványnak azt az elhatározását is, hogy jutalmazzák az általános iskola végzős, nyolcadikos tanulói közül a kimagasló tanulmányi eredményt elérteket.
Az Alapítók ezen szándékát a Kuratórium határozatába foglalta, s ezzel létrehozta a "Vilcsek Gyula Díjat". A díj minden év márciusában, a névadó Vilcsek Gyula születése napjáról (1853. március 27.) is megemlékezve, a március 15-i emlékünnepség keretében kerül átadásra. A díj - az Alapítvány mindenkori anyagi lehetőségeinek függvényében meghatározott pénzjutalom mellett - egy mindkét oldalán vert ezüst érme. Frontoldalán középen Vilcsek Gyula arcképe, felette neve, kétoldalt, mellette születési és halálozási éve, alatta pedig a 'Tanító' szó látható. Az érme hátoldalán, fent, félkör-ívben a 'Vilcsek Gyula Alapítvány' felirat, alul ugyancsak ívesen a 'Kismaros' név, efelett a "Vilcsek szellemében ..." jelmondat került elhelyezésre. A középen fenntartott, szabad területre vésetik be a jutalmazott neve és az adományozás éve.
Az érem front oldala
A díjat az iskola tantestületének az iskolaigazgató által közvetített javaslata alapján hozott döntésével az Alapítvány kuratóriuma ítéli oda az arra legérdemesebbnek tartott nyolcadik osztályos tanulónak. A "Vilcsek Gyula díjat" minden alkalommal az Alapítvány kuratóriumának elnöke és az Alapítók egyik képviselője adja át a díjazottnak a Vilcsek Gyula Általános Iskola március 15-i ünnepségének ma már remélhetően integráns részét képező eseményként. Az elnök rövid beszédben ismerteti a díj odaítélésének körülményeit, a döntés megalapozását, a díjazott tanuló értékelt teljesítményeit, majd átadja a díjazás tényét rögzítő oklevelet. Ezt követően az Alapítók képviselője nyújtja át a tanulónak a Vilcsek Gyula díj ezüstérmét.
<< >>
A Jövőnkért Alapítvány kitüntetettjei, annak megszűnéséig:
1991/92 Beja Judit és Varga Katalin
1992/93 Pintér Éva
1993/94 Szabó Tamás
1994/95 Mikes Zsolt
1995/96 Lászlófi Károly
1996/97 Dabóczi Viktória
1997/98 Flamich Eszter
1998/99 Mohr Katalin
1999/2000 Tóth Emese
- A Vilcsek Gyula Díj kitüntetettjei
- a kezdetektől, napjainkig :
2009 Finta Dorottya
2010 Utasi Nikoletta
2011 Gulyás Gergely
2012 Hantos Bálint
2013 Szabó Eperke
2014 Baranyai Balázs
2015 Sesztay Bence Nándor
2016 Jurák-Huszár Zita
2017 Takács Botond Benedek
2018 Madarász Viktor
2019 Weisz Gellért Erik
2020 Burgermeister Barnabás
2021 Kühn Gergő
2022 Kriston András
2023 Ruff Eszter Kata
2024 Beja Janka
<< >>
A „rendkívüli” Vilcsek Gyula Díj
az ezüst érem, bronz változata
Az Alapítvány megszokott "eljárási rendjétől" eltérve, a „szabályok felrúgásával”, az alapítók a mai napig két alkalommal, rendkívüli Vilcsek Díj adományozásáról döntöttek.
Miyuji Kanako érme
2015-ben, a Vilcsek Gyula Iskola egykori tanulóját, a ma már világhírű – Miyuji Kaneko Attila – zongoraművészt tiszteltük meg az éremmel. Attila visszatérve egykori tanulmányai helyszínére, fergeteges sikerű koncertet adott Kismaros művelődési házának nagytermében. A koncert után vette át Neubauer Rudolf polgármestertől a Kismaros díszpolgára oklevelet és emlékplakettet, az alapítóink képviseletében eljáró Wilczek-Nagy Leventétől pedig a Vilcsek Gyula-emlékérmet.
A díjazott "munka" közben
Az átadás pillanata
2017-ben, a 42 éves oktatói munka után nyugalomba vonuló – Rudolfné Villám Krisztina – az iskola igazgató-helyettese felé akartuk hasonló módon tolmácsolni elismerésünket és tiszteletünket. Krisztina, aki a Kuratórium oszlopos tagja is, az iskolai évzáró alkalmával vehette át díjat és az emlékező oklevelet.
2019 február 8. (Vilcsek) Nagy Gyula / Wilczek-Nagy Levente
<< >>